Albania
Country information
No single number
.
Other numbers
Ambulance
17
Fire/Rescue
18
Police
19
Shqipėria

Country phone code: +355

Country domain: .al

  • 112 ėshtė numri i vetėm emergjent pėr Bashkėsinė Evropiane.
  • Qytetarėt Evropian tė cilėt janė nė hall, do tė duhej tė kenė mundėsinė qė tė thėrrasin numrin 112 dhe tė kontaktojnė shėrbimet emergjente. Kėshtuqė, sejcili duhet tė mbajė nė mend vetėm njė numėr pėr tė siguruar intervenim mė tė shpejtė dhe mė efektiv.
  • Qėllimi i SOS 112 Evrope ėshtė tė tėrheqė sa mė shumė pjesėmarrės tė shėrbimeve emergjente qė tė jetė e mundur, me qėllim tė ndarjes sė informatave dhe t'i sigurojė publikut tė gjėrė informata rreth shėrbimeve tė ndryshme emergjente ne Evropė. Sidomos atyre qė janė tė lidhur me numrin e vetėm emergjent tė Evropės 112.
  • Ju lutemi tė merrni pjesė duke dėrguar komentet tuaja, informatat dhe faqet nė europe@sos112.info
  • SOS 112 Europe udhėhiqet me iniciativė Suedeze.